Hogyan segíthet alkoholista hozzátartozójának?
Ha egészséges lenne a családi rendszer, akkor változásra késztetné, vagy kivetné magából az alkoholbeteget.” (Szikszay-Tóth)
Napjaink médiahírei arról szólnak, hogy jelenleg 1.000.000 alkoholbeteg él hazánkban. Ez azt jelenti, hogy szinte minden családban található alkoholbeteg, tehát szinte nincs olyan ember, aki ne találkozott volna, ne élt volna együtt szenvedélybeteggel.
Az alkoholista családban mindenki szenved és mindenki tehetetlen is. Ez a betegség elszigeteli egymástól a családtagokat, és ezzel együtt másoktól is elszigetelve élnek. Gyakran említik a kliensek, hogy szégyent éreztek származási családjukban. és az alkoholista szülő miatt másokkal se tartották a kapcsolatot, nem vittek haza barátokat sem, így a szocializáció is sajátosan alakul ki ezekben a családokban felnővő gyerekeknél. Az elszigeteltség a családon belül úgy jelenik meg, hogy a családtagok elszigetelődnek az alkoholista családtagjuktól is. Ezzel tulajdonképpen a családi egyensúly felborul, hiszen a felnőtt nem tudja ellátni szülői és felnőtt funkcióját, így a sokszor a gyerek lép a szülő mellé mintegy társként funkcionálva. Ő lesz az, akivel megossza a józan szülő az anyagi gondjait, és úgy eleve a mindennapos ügyeit, amit a házastársával kellene.
Az alkoholizmust tulajdonképpen családi betegségnek tekintjük, hiszen minden tagja érintett egy diszfunkcionális rendszer működésének. Ebben a rendszerben olyan tudattalan működéseink lehetnek, amik a rendszer „rossz” működését tartják fent. Ilyen tudattalan működés az is, amikor szenvedélybeteg hozzátartozók fenntartják a szenvedélybeteg család működését. Meg kell érteni a családi szerepeket. A családtagoknak fontos szerepük van az alkoholizmus folyamatában. Szokták mondani, hogy a pokolba vezető út is a jószándékkal van kikövezve. Ez igaz a hozzátartozók működésére, hiszen sokszor olyan dolgokat tesznek a „jó akarat” jegyében, ami tulajdonképpen fenntartja vagy éppen súlyosbítja az alkoholizmust, mint betegséget.
Szenvedélybeteg hozzátartozóknál gyakran azt látjuk, hogy nem tudják mivel is tudnak segíteni az alkoholbetegnek.
Ebben a cikkben olyan gyakorlati tanácsokat kap, amik segítenek Önnek abban, hogy ne asszisztáljon az alkoholbetegség fenntartásában!
- Ne kínáljon alkoholt!
Tudom, hogy evidensnek tűnik, de mégis sokszor hallom, hogy azt hiszik, hogy ha csak 1-2 kortyot iszik amikor Ön is jelen van, abból nem lehet baj. Ne tartson otthon alkoholt, és főleg ne kínáljon alkoholt! Az alkoholistának éppen a kontrollal van gondja, ha italt ad nincs megállás!
2. Ne vásároljon neki alkoholt!
Ha alkoholt visz neki a beteg kérésére, akkor valójában fenntartja a legitimációt az italozás felett. Elhiszem, hogy van ebben egy illúzió, hogy ha Ön veszi meg az alkoholt, akkor csak azt és annyit iszik meg hozzátartozója, amit Ön vásárolt, valójában pedig csak még könnyebben elérhetővé tette számára az italozást.
- Ne adjon neki pénzt! Ne fizesse ki a számlákát helyette!
Ha pénzt ad, abból is italt tud venni, ami megakadályozza őt a felépülésben. A pénz meg tud úgy is jelenni, hogy kifizeti helyette a számláját, vagy rendszeresen főz rá. A hangsúly azon van, hogy hagyja, hogy maga gondoskodjon megélhetéséről, mert ha beleavatkozik, több pénz marad italra.
- Ne vegye el tőle a felelősséget!
Gyakori tévhit az is, hogy ha Ön rendezi hozzátartozója kínos ügyeit, azzal meg is szűnik a probléma. Ilyen probléma tud lenni, pl. ha hazudik miért nem tud bemenni dolgozni, vagy megjelenni egy- egy eseményen. Hagyja meg a felelősséget hozzátartozójának, és ne mossa ki egy -egy helyzetből!
Ha úgy érzi segítségre van szüksége, keresse meg az ACA (www.aca.hu) vagy AL-Anon (www.al-anon.hu) önsegítő csoportokat vagy kérje pszichológus segítéségét!
Írta:
Barabás Mónika Pszichológus,
Addiktológiai tanácsadó szakpszichológus jelölt
Pszichomegálló Tanácsadó és Terápiás Központ szakmai vezető